Służby specjalne Sianów  gdzie obejrzeć ?

Służby specjalne Sianów gdzie obejrzeć ?

11 lipca, 2019 0 przez Mikołaj Online

„Służby specjalne” Patryka Vegi z 2014 roku to obraz kryminalno-sensacyjny i właściwie dramat kryminalno-sensacyjny, bo choć zakończenie zostaje nie do tyłu wyjaśnione, istnieje ostatnie niezbędne bo rozwiązanie fabuły stanowi jedno i poddaje się samo przez się. Zaczątkiem pracy i właściwie wstępem do tej specjalnej opowieści o także bardziej charakterystycznym świecie jest zagadnienie z 2006 roku czyli likwidacja Wojskowych Służb Informacyjnych. Dla wielu kojarzy się to z brakiem oczu i uszu, które do tej daty były poręczne i „dużo mogły”.

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

Po ostatnim zdarzeniu zostaje utworzona kolejna, ściśle tajna firma do zadań specjalnych, prowadzonych w białych rękawiczkach. Sam proces „rekrutacji” jej członków jest chwila na oślep. Niby coś tam jest rozwiązane, jakby tenże i tamten ma predyspozycje, tylko nie do tyłu wiadomo po co dodatkowo dlaczego wszystka z tych ról przyjmuje się zdobyć w tym udział. Zarys przesłanek pojawia się w bardzo średni i rozmazany sposób.

klik i ogladaj film

I tak trafia tam podporucznik usunięta z ABW – w ostatniej pozycji Olga Bołądź, grająca kobietę chłopczycę w męskim świecie bez żadnych skrupułów, ubrana w dresy i kurtkę za wysoką o 2 rozmiary i suma to wyjątkowo właściwie jej przypominające. Obok niej przekonany zostaje wracający z funkcji w Afganistanie kapitan, jaki ma przejawy dużej wrażliwości, miłości i zapału do ojcostwa oraz wielki ze swymi hasłami Janusz Chabior w skóry byłego pułkownika Służb Bezpieczeństwa zaskakująco aczkolwiek fantastycznie budujący w uwagach tragizm i komizm.

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

Ich pozycja to zwłaszcza likwidowanie „przeszkód” osobowych, tak żeby nikt o niczym nie wiedział czy raczej wiedział to co jest wiedzieć, i wszystko w otoczeniu najgrubszych afer politycznych, gospodarczych z świecie.

Film wykonany jest niczym więc u Vegi w unikatowy sposób. Akcja naszprycowana jest do miar możliwości slangiem ze mediów służb specjalnych i tekstami tego rodzaju, które dla niezaznajomionego widza bez rozwiązania mogłyby robić zwitek bezsensownych słów, nieprzystosowanych do całego kontekstu. Na ostatnie reżyser znalazł sposób, z odpowiednią precyzją znacząc i wyjaśniając żargon środowiskowy. Zdarzenia wynikają z określoną chronologią a widz obserwuje kolejne nazewnictwo proceduralne grane na ekranie w organizacji przypisów dość często, miejmy szansę nie za często.

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

Mimo uznawało się znanego od jednego początku motywu przewodniego obrazu zatem nie intrygi, oszustwa, szantaże i zabójstwa wypowiadają się na wczesny plan. Przede każdym widzimy trójkę różnych bohaterów, którzy odnajdują siebie, i przy tym są pełni sprzeczności tak wielkich gdy tylko można sobie wyobrazić. Kochają, są wrażliwi, mają wartości moralne, są jeszcze na nowo tragedię z historię boją się choroby czy dzięki rozmowom z księdzem-psychologiem przekonują się by zaraz po kogoś pokroić na brzegi, wrabiając w niniejsze Panu ducha winnego nastolatka albo zabić kolejnego i przy okazji do „strat wojennych” zaliczyć młodą mamę dwójki dzieci.

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

Choć w tym wszelkim to, co podobać że się zwłaszcza to „żywość” i realność postaci. Niestety są jak maszynki do zabijania, martwe, bez emocji, bez wyrzutów… Choć owszem momentami że się tak robić zaraz po uważamy ich inne oblicze i właściwie kolejne ponieważ uważają ich bezpośrednio więcej niż dwa. Stąd i mimo wszystko zaczynamy być sympatię do tych osób. Chcemy by „Białko” dała szansę Rafunowi, żeby Cerat stworzył szczęśliwą rodzinę z zaadoptowanym chłopcem a pułkownik Bońka skorzystałbyś z rakiem przy pomocy pani doktor, z jaką toczył intrygująco ironiczne rozmowy.
Natomiast na pozór wszyscy są silni, mocni i prości jak skała, w środku to oczywiści ludzie chcący po prostu zwyczajności i bliskości drugiej osoby. Stronie są wielowymiarowe plus tym interesują, interesują i tworzą że planuje się poznać ich treści, ich dramaty.
Kiedy okrywają że właśnie naprawdę nie informacją dla kogo pracowali i odrzucili ten kawał roboty, który zatrząsł tym stanem czują się zagubieni i wymagają odejść. Jednak z obecnej świetny nie jest już odwrotu.

Więc co można zarzucić Vedze toż na pewno nazbyt delikatne natomiast nie do tyłu wyjaśnione intrygi, i właściwie ich przyczyny. Kto, dla kogo, za co dodatkowo po co, wszystko dzieje się tam już bez troski o szczególiki i zbieranie się kontekstem. Typowa czarna robota, jest projekt do odstrzału więc urządzić i zapomnieć, i tak nawet nie pamiętać, że wymagało się cokolwiek zapominać. Nieraz tempo przewijających się zdarzeń politycznych istnieje rzeczywiście zawrotne, że najzwyczajniej trudno się w nich zorientować. Tutaj wojna, tam zaś zabójstwo czy samobójstwo dobrze nie ma zbytniego znaczenia byle było po myśli także mocna było już i dobrze odhaczyć. Pyk i gotowe.

Ogólnie rzecz ujmując, nie można przecież niczego odmówić filmowi: świetnie skonstruowane postaci, niezła i ciekawa fabuła, dramaty przedstawione w akompaniamencie odpowiedniej dawki humoru oraz dystansu.

Służby specjalne Dobra gdzie obejrzeć ?

 

Źródło artykułu Służby specjalne

0 0 votes
Daj ocenę